Skip to content

ورق آلیاژی چیست؟

ورق آلیاژی ( به انگلیسی Alloy Plate ) یک نوع ورق فلزی ساخته شده از ترکیب آهن و عناصر دیگر نظیر کربن، فسفر، سیلیسیوم، منگنز، آلومینیوم، کبالت، نیکل و… است تنوع بالای ورق آلیاژی سبب شده تا در حوزه های مختلف شاهد استفاده از این نوع ورق ها باشیم. حوزه های ساختمانی، صنایع سبک و سنگین و ساخت ابزارآلات از مهمترین آن هاست. از پرکاربردترین انواع ورق آلیاژی می توان به ورق st37، St52 ورق A283،CK45، A36 و A516 اشاره کرد.
در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی ها و کاربرد انواع ورق آلیاژی بپردازیم. همچنین نیم نگاهی به فاکتورهای مؤثر بر قیمت ورق آلیاژی خواهیم داشت. پس اگر قصد آشنایی بیشتر با این نوع تجهیزات پرکاربرد و مشاهده قیمت ورق آلیاژی را دارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید!

قیمت ورق آلیاژی

برای مشاهده لیست قیمت هر کدام از ورق آلیاژی ها، روی ورق مورد نظر کلیک کنید:

برای دریافت قیمت امروز انواع ورق آلیاژی با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

ورق آلیاژی چیست؟

آلیاژ یکی از کلمات پرکاربرد در صنعت مواد و ساخت فلزات محسوب می شود. آلیاژ که ریشه فرانسوی دارد؛ یعنی ترکیب کردن چند ماده با یکدیگر. بنابراین ورق آلیاژی نیز یک نوع ورق فلزی است که با ترکیب فلزات مختلف ساخته می شود. اصلی ترین مواد سازنده ورق های آلیاژی، آهن و درصدی کمی از کربن، فسفر، منگنز، سدیم، سیلیسیوم و گوگرد است.

مزایای ورق آلیاژی

یکی از دلایل تمایل به ساخت و استفاده از انواع ورق های آلیاژی، مزایا و قابلیت های خوب آن هاست. از جمله:

 • ترکیب عناصر مختلف و بهره گیری از خواص آن ها
 • افزایش خصوصیات مهم در ورق های فلزی نظیر استحکام و سختی
 • کاهش نقطه ذوب و افزایش قابلیت جوشکاری و انعطاف پذیری
 • تنوع بالای ورق های آلیاژی و دامنه کاربرد بسیار متنوع
 • امکان بازیافت ورق های فلزی و کاهش اثرات مخرب محیط زیستی

ورق آلیاژی

کاربرد انواع ورق آلیاژی

ورق آلیاژی دارای انواع مختلفی است. از این رو کاربرد انواع ورق آلیاژی بسیار گسترده و متنوع است. طبیعتاً هر یک از آن ها می تواند در شرایط خاص خود انتخاب ایده آل و هوشمندانه ای باشد. با عنایت به این تنوع، مهمترین کاربرد انواع ورق آلیاژی را می توان موارد زیر قلمداد کرد:

 • استفاده در صنایع ساختمانی و ساخت و ساز واحدهای تولیدی و صنعتی
 • ساخت قطعات و لوازم کاربردی نظیر پیچ و مهره، بست ها، لوازم خانگی و صنعتی
 • ورق های آلیاژی خاص مناسب برای شرایط پرفشار نظیر نفت و گاز، پالایشگاه ها و پتروشیمی
 • پرکاربرد در صنایع سنگین و حساس نظیر راهسازی، سد سازی و ماشین آلات سنگین
 • ساخت مخازن ذخیره مواد شیمیایی و تحت فشار، دیگ بخار و صنایع دریایی
 • استفاده از انواع ورق آلیاژی در صنایع غذایی، کنسرو سازی و …
 • صنایع مرتبط با جواهرسازی، لوازم تزئینی و زینتی

انواع ورق آلیاژی

انواع ورق آلیاژی به دلیل بهره گیری از خواص مختلف، سبب افزایش کارآمدی ورق فلزی می گردد. چراکه انواع ورق آلیاژی از ویژگی های فیزیکی و شیمیایی متمایز و بهینه ای برخوردارند. در ادامه به برجسته ترین آن ها اشاره می کنیم:

ورق St37 یا ورق آهن سیاه

اگر بخواهیم به درستی انواع ورق آلیاژی را بررسی کنیم ورق st37 که با نام ورق آهن یا ورق سیاه نیز شناخته می شود، یکی از پرکاربردترین و ساده ترین نوع ورق آلیاژی است که البته این نوع ورق ها به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بسیار مناسب، کاربرد زیادی در امور ساختمانی دارد. ورق st37 در ساخت انواع پروفیل فولادی مثل نبشی، ناودانی ، تیرآهن ، تیر ورق و … استفاده می شود. قابلیت جوش مناسب و قیمت مقرون به صرفه از دیگر ویژگی های مهم ورق st37 محسوب می شود.

برای مشاهده قیمت ورق ST37 اینجا کلیک کنید>>

ورق St52

ورق st52 با مقاومت بسیار بالای حدود 520 مگاپاسکال، انتخابی ایده آل برای شرایط پرفشار و سنگین است. این از ورق های آلیاژی مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و سایش دارد. دوام فوق العاده در برابر خوردگی و اکسیداسیون نیز از دیگر مزایای ارزشمند ورق st52 است. این نوع ورق فلزی در صنایع مختلف مانند نفت، گاز، پتروشیمی، راهسازی، ماشین آلات و قطعات صنعتی کاربرد دارد.

برای مشاهده قیمت ورق ST52 اینجا کلیک کنید>>

ورق A516 یا ورق آتشخوار

ورق A516 از جمله انواع ورق آلیاژی است که در ساخت اتصالات و مخازن تحت فشار کاربرد زیادی دارد. ورق A516 به دلیل تحمل دمای بسیار بالا، از انواع ورق آتشخوار نیز شناخته می شود. در کنار آهن، عناصری مثل منگنز، کروم و مولیبدن مهمترین مواد سازنده ورق A516 هستند. این نوع ورق ها معمولاً در گریدهای مختلف نظیر ورق A516 گرید 55، 60، 65 و 70 عرضه می شود.

برای مشاهده قیمت ورق a516-70 اینجا کلیک کنید>>

ورق A283 یا ورق مخزنی

ورق A283 دارای قابلیت های خوبی در جوشکاری و خمش است. همین امر یعنی انعطاف پذیری خوب، امکان استفاده از این نوع ورق در دیگ بخار و ساخت مخزن را فراهم کرده است. استفاده در مخازن تحت فشار کم، لوله، مقاطع و سیم پیچ از دیگر کاربردهای ورق A283 می باشد. ورق A283 معمولاً در چهار گرید A، B، C و D عرضه می شود.

برای مشاهده قیمت ورق a283 اینجا کلیک کنید>>

ورق CK45 یا ورق ضد سایش

ورق CK45 با استحکام و سختی بالا، خاصیت ماشین کاری فوق العاده و مقاومت در برابر خوردگی و سایش، کاربرد زیادی دارد. به ورق CK45 ورق ضدسایش نیز می گویند. از این رو در ساخت ماشین آلات کشاورزی، صنعتی، پمپ ها و ابزارآلات مختلف تراش کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مشاهده قیمت ورق CK45 اینجا کلیک کنید>>

ورق S235JR

ورق s235jr یک نوع ورق فولادی آلیاژی است که در دسته ورق های کم کربن قرار می گیرد. وجود عناصر مختلفی نظیر نیکل، منگنز، فسفر و مس باعث ارتقای برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ورق شده است. امروزه ورق s235jr در گریدهای مختلفی تولید می شود که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. از خواص ورق S235Jr می توان به استحکام کششی بالا ، مقاومت در برابر خوردگی ، دوام بالا اشاره کرد.

برای مشاهده قیمت ورق S235JR اینجا کلیک کنید>>

ورق 17MN4 ( ورق آتشخوار )

ورق 17MN4 یکی از انواع ورق های آلیاژی با قابلیت دوام و استحکام بالا در برابر فشار و دما است. از این رو به دلیل کاربرد زیاد در ساخت مخزن و دیگ بخار، در گروه ورق آتشخوار یا مخزنی قرار دارد. ورق 17MN4 در تماس با بخار آب و فشار زیاد عملکرد بسیار درخشانی از خود به جا می گذارد. این ویژگی باعث شده تا انتخابی ایده آل و رایج در صنایع حساس نظیر پتروشیمی و نفت و گاز باشد.

برای مشاهده قیمت ورق 17mn4 اینجا کلیک کنید>>

ورق s275jr

ورق s275jr یکی از ورق های آلیاژی پرکاربرد در صنایع ساختمانی، خودروسازی و تولید قطعات است. این ورق فولادی از استحکام بسیار خوب در کنار قابلیت ماشین کاری و انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. از این رو کاربرد ورق s275jr محدوده وسیعی را شامل می شود.

برای مشاهده قیمت ورق S275JR اینجا کلیک کنید>>

ورق آلیاژی MO40

ورق MO40 به عنوان یکی از انواع ورق های آلیاژی پرکاربرد در صنایع نفت و گاز محسوب می شود. کربن و منگنز در ساختار این نوع ورق ها قابلیت حرارت پذیری و شکل دهی بسیار خوبی بخشیده است. وجود موادی نظیر فسفر، کروم و گوگرد باعث افزایش مقاومت ورق در برابر ضربه، سایش و خوردگی شده است. ساخت وسایل و لوازم پرکاربرد مثل پیچ و مهره و انواع دستگاه صنعتی نظیر دستگاه فرز از کاربردهای رایج ورق MO40 است.

ورق آلیاژی A36 یا ورق دریایی

ورق A36 گزینه ای پرکاربرد برای استفاده در محیط های دریایی و آب های شور است. به همین دلیل به این نوع ورق ها، ورق دریایی نیز می گویند. استحکام بسیار بالا و دوام بالا در برابر خم شدگی از ویژگی های بارز ورق A36 است.

ورق آلیاژی آجدار

در کنار ورق آلیاژی ساده، شاید یکی از پراستفاده ترین انواع ورق آلیاژی را بتوان ورق آجدار دانست. این نوع ورق ها در دو نوع ورق آلیاژی پرسی و فابریک ساخته و به بازار عرضه می شوند. نوع فابریک به دلیل شیوه ساخت نورد گرم و استفاده از غلتک های خاص، اغلب کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به نوع پرسی دارد.

استاندارد ورق آلیاژی

ساخت انواع ورق های آلیاژی تحت استانداردهای مختلفی انجام می شود. این استانداردها بسته به نوع ورق و همچنین نوع پارامتر مورد نظر نظیر استحکام کششی یا خمشی متفاوت است. از مهمترین استانداردها می توان به استاندارد DIN آلمان ، استاندارد ASTM آمریکا ، استاندارد EN اروپا ، استاندارد INSO و استاندارد JIS ژاپن ، استاندارد AISI آمریکا و استاندارد SAE و استاندارد Ansi آمریکا اشاره کرد.

ورق فولاد مبارکه اصفهان

انواع ورق آلیاژی غیرفولادی

علاوه بر ورق فولادی، برخی ورق های آلیاژی نیز کاربرد مختلفی در حوزه های گوناگون دارند. از جمله آنها می توان به ورق آلیاژی برنج، ورق فسفر برنز، ورق پیوتر، ورق آمالگام و ورق قلع اندود اشاره کرد.

ورق آلیاژی برنجی

در کنار ورق آلیاژی فولادی، استفاده از آلیاژ فلز برنج نیز سبب ساخت برخی از انواع ورق های آلیاژی شده است. ترکیب مس، کربن، آلومینیوم و روی (Zn) مهمترین ترکیبات مورد استفاده در ورق آلیاژی برنج است. مقاومت کششی خوب، مقاومت در برابر خوردگی و خاصیت مغناطیسی از ویژگی های برجسته این نوع ورق هاست. استفاده در ساخت قفل، رادیاتورها، دستگیره در و بست ها از مهمترین کاربردهای ورق برنجی است.

ورق آلیاژی فسفر برنز

فسفر، می تواند باعث افزایش شکل پذیری و مقاومت در برابر سایش و خستگی ناشی از بار شود. از این رو در چنین شرایطی ورق آلیاژی فسفر برنز مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر عناصر اصلی سازنده این نوع ورق، قلع است. فلز قلع سبب می شود تا ورق فسفر برنز از خاصیت مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردار باشد. صنایع الکترونیکی، ساخت قطعات رایانه ای، حمل و نقل، ساخت پیچ و مهره و سایر لوازم منعطف از کاربردهای ورق آلیاژی فسفر برنز است.

ورق پیوتر

ورق آلیاژی پیوتر با استفاده از آلیاژهای قلع و مس ساخته می شود. عنصر مس سبب افزایش سختی این نوع ورق ها می شود. جالب است بدانید پیوتر کاربردهای ظریف و نسبتاً زیبایی دارد. استفاده در انواع زیورآلات، لوازم دکوراتیو و تزئینی و حتی ظروف مختلف از کاربردهای ورق پیوتر است. در برخی از این نوع ورق ها به جای مس از فلز سرب استفاده می شود. رنگ متمایل به آبی از مشخصه های این نوع ورق می باشد.

ورق آمالگام

ورق آلیاژی آمالگام از ترکیب جیوه و فلزات دیگر نظیر آهن، پلاتین، تنگستن و نقره ساخته می شود. بسته به میزان جیوه به کار رفته، ورق آمالگام ظاهری مایع و یا جامد دارد. استفاده در دندانپزشکی و پرکردن دندان ها یکی از کاربردهای برجسته آمالگام به شمار می رود.

ورق آلیاژی قلع اندود

ورق های قلع اندود با استفاده از روکش نازک قلع، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارند. همین امر استفاده از این نوع ورق ها در شرایط اکسیداسیون را دوچندان کرده است. صنایع کنسروسازی، بسته بندی های رنگ، خودروسازی و صنایع گوناگون تولیدی از کاربردهای ورق قلع اندود است.

قیمت ورق آلیاژی

اگر نگاهی به لیست قیمت انواع ورق های آلیاژی بیندازید، دامنه گسترده ای از قیمت ها را مشاهده خواهید کرد. علت آن تفاوت در ساختار، نحوه تولید، مشخصات فنی ورق آلیاژی و برند سازنده است. از دیگر فاکتورهایی که می تواند هزینه خرید ورق آلیاژی را دستخوش تغییر نماید، هزینه بارگیری و حمل می باشد. در کنار این موارد، تغییرات قیمت جهانی فلزات، نرخ ارز و دلار و مرکز خرید آهن آلات نیز بر قیمت ورق آلیاژی مؤثر است.

خرید ورق آلیاژی با بهترین قیمت و کیفیت

خرید از مراکز معتبر و باسابقه نقش تعیین کننده ای در خریدی باکیفیت و البته مقرون به صرفه دارد. مرکزی که با برندهای معتبر ایرانی و خارجی همکاری داشته و طیف وسیعی از محصولات را ارائه نماید. همچنین امکان مشاوره تخصصی خرید ورق آلیاژی و ارسال به سراسر کشور داشته باشد.
مجموعه تخصصی فولاد جهان مهر بیش از دو دهه است که زمینه تهیه و فروش آهن آلات فعالیت دارد. انواع ورق آلیاژی فولادی و غیر فولادی و همچنین انواع پروفیل های فلزی، آهن آلات، لوله و مقاطع مختلف را عرضه می کند.
خرید از فولاد جهان مهر هیچ محدودیت زمانی، مکانی و یا ارسال ندارد. شما عزیزان از سراسر کشور می توانید در تناژ کم یا زیاد نسبت به اخذ مشاوره تخصصی رایگان و خرید با تضمین کیفیت و قیمت اقدام نمایید. مشاوران مجموعه آماده ارائه قیمت روز انواع ورق آلیاژی و پاسخگویی به شما مخاطبان ارجمند در ثبت سفارش هستند.

قیمت ورق آلیاژی