Skip to content
لوله کربن استیل

لوله کربن استیل یکی از انواع لوله فولادی مقاوم در برابر فشار و دما با دامنه کاربرد بسیار گسترده است. امروزه از انواع لوله کربن استیل برای صنایع کوچک و بزرگ و حتی مصارف خانگی و کارگاهی استفاده می شود. دوام و طول عمر بالا، تنوع در مشخصات فنی، نگهداری آسان و قیمت مناسب از مزایای این لوله است.

در این مطلب قصد داریم به معرفی، بیان مزایا و کاربردهای لوله کربن استیل بپردازیم. همچنین نگاهی به انواع لوله کربن استیل، فاکتورهای مؤثر بر قیمت و بهترین شیوه خرید این لوله ها خواهیم داشت. پس اگر به دنبال آشنایی و یا ثبت سفارش لوله کربن استیل با تضمین کیفیت و قیمت هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

لوله کربن استیل چیست؟

لوله کربن استیل ( به انگلیسی Carbon Steel Pipe ) یکی از انواع لوله فولادی پرکاربرد برای انتقال سیالات است. لوله کربن استیل به دلیل درصد بالایی از کربن در ساختار خود، مقاومت بالایی در برابر فشار و دما دارد. طول عمر بالا در کنار سازگاری با محیط زیست و قیمت مناسب لوله کربن استیل از دیگر مزایای آن است. همین امر باعث شده تا در صنایع مختلف کاربرد زیادی داشته باشد.

لوله کربن استیل

مزایای لوله کربن استیل

 • استحکام و دوام لوله کربن استیل در برابر فشار و ضربه بسیار بالاست. چراکه درصد قابل توجه کربن در ساختار، بافتی مقاوم به لوله بخشیده است.
 • علاوه بر فشار، لوله کربن استیل در برابر حرارت و دمای بالا نیز مقاوم هستند. از این رو برای محافظت در برابر حریق و آتش سوزی گزینه کاربردی به شمار می رود.
 • تمیزکاری و نگهداری لوله فولادی کربنی آسان بوده و نیازی به تصفیه مستمر داخل لوله وجود ندارد.
 • لوله کربن استیل برای اغلب شرایط محیطی قابلیت استفاده دارد. همین امر دامنه کاربرد و تمایل برای خرید لوله کربن استیل را بالا برده است.
 • لوله کربن استیل طول عمر بسیار بالایی دارد. بنابراین برای استفاده مداوم و برای سالیان متمادی می توان از این لوله ها استفاده کرد.
 • لوله کربن استیل به دلیل شباهت ساختاری، جایگزین ارزان قیمتی برای لوله استینلس استیل است.
 • قیمت لوله کربن استیل به دلیل تنوع در نوع و متریال کاملاً مناسب و اقتصادی است. همچنین به دلیل وجود مواد رایج و در دسترس برای ساخت لوله، هزینه ساخت آن پایین است.

کاربرد لوله کربن استیل

امروزه استفاده از لوله کربن استیل در هرجا که به مقاومت در برابر دما و فشار و یا انتقال حجم بالایی از سیال نیاز باشد، کاربرد دارد. از جمله آن می توان به انتقال مواد خام صنعتی، انواع مایعات و یا گاز اشاره کرد. با این توضیح از مهمترین حوزه کاربردهای انواع لوله فولادی کربنی عبارتند از:

 • انتقال انواع سیالات شیمیایی
 • انتقال گازهای طبیعی، نفت و …
 • استفاده از لوله کربن استیل برای انتقال فاضلاب
 • انواع صنایع دریایی، کشتی سازی و تجهیزات زیردریایی
 • مناسب برای سیستم های تحت فشار بالا
 • کاربرد لوله کربن استیل در ماشین آلات و لوله کشی های توکار
 • امکان استفاده در ساخت برخی سازه های فلزی و پی ساختمان

انواع لوله کربن استیل

از آنجا که لوله فولادی کربنی، مزایای و کاربردهای زیادی دارند، در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله مانسیمان کربن استیل

  لوله مانیسمان کربن استیل را می توان در زمره پرکاربردترین لوله های کربنی قرار داد. استحکام بسیار بالا و ساختار یکدست و بدون درز و شکاف مهمترین ویژگی این نوع لوله هاست. امروزه از لوله مانیسمان کربنی برای صنایع پتروشیمی، نفت و گاز بسیار استفاده می شود.

 • لوله کربن استیل آتشخوار

  لوله کربنی آتشخوار به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و دما، به آتشخوار شهرت دارد. لوله کربن استیل آتشخوار برای دیگ های بخار، دیگ های روغن و صنایع لبنی کاربرد دارد.

 • لوله کربن استیل گوشتدار

  اگر ضخامت لوله کربنی زیاد و قابل توجه باشد، اصطلاحاً به آن ها لوله گوشتی یا گوشتخوار می گویند. این ضخامت بالا مقاومت لوله در برابر فشار داخلی و خارجی را افزایش می دهد. در نتیجه برای انتقال سیالات پرفشار صنعتی کاربرد زیادی دارد.

 • لوله گالوانیزه گرم یا گلخانه‌ای

  لوله گالوانیزه با پوشش فلز روی (Zn)، مقاومت بالایی در برابر شرایط خورنده دارد. بنابراین برای استفاده در شرایط رطوبتی گزینه ایده آلی است. لوله گالوانیزه گرم تحت شرایط دمایی بالا ساخته شده و برای مصارف صنعتی کاربرد بیشتری دارند.

 • لوله گالوانیزه سرد

  لوله کربن استیل گالوانیزه سرد شباهت زیادی با لوله گرم دارند. مهمترین تفاوت آن ها، آبکاری سرد، وجود دو سر رزوه و کاربرد خانگی و کشاوری آن ها برای آبرسانی است. در حالی که لوله گالوانیزه گرم دو سر رزوه نداشته و کاربرد سنگین تری دارند.

 • لوله داربست

  یکی دیگر از انواع لوله کربن استیل می توان به لوله داربست اشاره کرد. نصب سریع و آسان، ساختاری مقاوم و تنوع در ابعاد از مهمترین مشخصه های آن هاست.

 • لوله سیاه تست آب و گاز

  لوله درزدار کربنی برای تست آب و گاز استفاده می شوند. کیفیت جوشکاری خوبی دارند و برای بررسی نشتی آب و گاز تست می شوند.

لوله فولادی مانیسمان دقیق کاوه ایرانیان

انواع لوله کربن استیل بر اساس درصد کربن

لوله فولادی کربنی با توجه به میزان درصد کربن در ساختار لوله به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • لوله کربن استیل کم کربن (ملایم)
  لوله کم کربن معمولاً کمتر از 0.3 درصد کربن دارد. بنابراین قابلیت ماشین کاری و جوشکاری این نوع لوله ها بهتر از سایر گریدها است.
 • لوله کربن استیل متوسط
  لوله کربن متوسط در ساختار خود از 0.3 تا 0.6 درصد کربن برخوردار است. این لوله ها برای ساخت قطعات و ماشین آلات صنعتی گزینه مناسبی است.
 • لوله کربن استیل پرکربن
  لوله استیل پر کربن نیز با دامنه 0.6 تا 2 درصد کربن، بالاترین میزان کربن و به تبع آن بالاترین مقاومت و کمترین انعطاف پذیری را دارد. از این رو جوشکاری و تراشکاری این لوله ها کار ساده ای نخواهد بود.

استاندارد لوله کربن استیل

لوله کربن استیل معمولاً بر اساس استانداردهای معتبر API یا ASTM ساخته می شوند. استانداردهای ASTM A106، ASTM A179 و ASTM A53 از مهمترین مراجع برای ساخت و تولید لوله کربن استیل است. ترکیبات شیمیایی دو استاندارد مذکور تقریباً یکسان است؛ اما فرآیندهای حرارت دهی و استحکام حاصله متفاوت است. از این رو لوله کربن استیل در گرید A و B تولید می شود. لوله های B استحکام بیشتر و نرمی کمتری در قیاس با گرید A دارد.
از نظر استاندارد ابعادی نیز لوله کربن استیل با استاندارد ANSI، ASME و ASTM طراحی می شود. شاخص SCHEDULE در استاندارد ANSI و شاخص STD، XS و XXS در استاندارد ASTM از نمونه های مرجع است.

قیمت لوله کربن استیل

بدون شک قیمت خرید لوله کربن استیل فاکتور تعیین کننده ای برای انتخاب و تهیه این پروفیل کاربردی است. اگر نگاهی به نمودار قیمت لوله کربن استیل بنیدازید، شاهد نوسانات زیادی خواهید بود. علت آن نیز تأثیرگذاری فاکتورهای متعددی بر قیمت لوله است. از جمله:

 • مشخصات فنی لوله

  لوله کربن استیل در قطرها و طول های مختلفی تولید می شوند. طبیعتاً افزایش مشخصات فنی نظیر قطر، ضخامت، درصد کربن و وزن لوله می تواند قیمت خرید را تغییر دهد.

 • نوع لوله کربن استیل

  همان گونه که اشاره شد، لوله کربن استیل دارای انواع مختلفی هستند. برخی از آن ها مقاومت و فولاد مصرفی بالاتری دارد. از این رو قیمت بالاتری در مقایسه با نمونه های سبک تر خواهد داشت. در این خصوص، انتخاب درست لوله با توجه به کاربرد مورد نیاز، شاه کلید خرید لوله کربن استیل قیمت مناسب و مقرون به صرفه است.

 • قیمت جهانی فولاد و آهن

  از دیگر پارامترهای مهم و تعیین کننده بر قیمت انواع آهن آلات به ویژه لوله کربن استیل، قیمت روز فلزات به ویژه آهن است.

 • شرکت تولید کننده لوله کربن استیل

  امروزه شرکت های مختلف ایرانی و خارجی اقدام به تولید و فروش لوله کربنی می کنند. نمونه های خارجی متأثر از هزینه واردات و نرخ دلار هستند. از طرفی نمونه های داخلی نیز از میزان عرضه و تقاضا و شرایط اجتماعی و سیاسی تأثیر زیادی می پذیرند.

 • مرکز خرید لوله کربن استیل

  مطمئناً خرید لوله درز مخفی از کارخانه یا شرکت های تجاری متفاوت است. محدودیت در مکان و زمان خرید، حجم سفارش در تناژ کم یا زیاد و استفاده از تخفیف از تمایزات این روش هاست. خرید از فروشگاه های اینترنتی شرکت های تجاری به دلیل نداشتن این محدودیت ها، گزینه ایده آل و هوشمندانه‌ای است.

 • هزینه های جانبی

  هزینه های ناشی از بارگیری و ارسال لوله می تواند بر قیمت خرید مؤثر باشد. هزینه های نگهداری، انتقال و تخلیه از دیگر معیارهای مؤثر در هزینه جانبی است.

خرید لوله کربن استیل با بهترین کیفیت و قیمت

فولاد جهان مهر به عنوان مجموعه تخصصی در زمینه فروش آهن آلات، امکان خرید انواع لوله کربن استیل و طیف سویعی از پروفیل های فولادی را با بهترین قیمت فراهم کرده است. تجربه بیش از چند دهه، همکاری با برندهای معتبر ایرانی و خارجی در کنار تنوع بالای محصولات از مزایای این مجموعه است.
شما در فولاد جهان مهر می توانید از مشاوره رایگان بررسی و خرید لوله کربن استیل بهره مند شوید. همچنین امکان استعلام قیمت روز لوله کربن استیل و سایر پروفیل های فولادی فراهم است. شما مخاطبان گرامی، برای آگاهی از شرایط خرید و ثبت سفارش لوله کربن استیل می توانید همین حالا با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

خرید لوله فولادی مانیسمان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *