Skip to content
لوله مانیسمان کربن استیل رده 40

لوله psl1 و psl2 دو نوع مهم و پرکاربرد از لوله api هستند. این لوله ها به دلیل استانداردهای سخت گیرانه، از استحکام و مقاومت بالایی در برابر فشار، حرارت و خوردگی برخوردارند. امروزه لوله psl1 و psl2 برای انتقال نفت و گاز، مبدل های حرارتی، انتقال میعانات و سیالات تحت فشار کاربرد دارد. مشخصات فنی مکانیکی، نحوه بازرسی، ترکیب شیمیایی و کیفیت ساخت از تفاوت های لوله psl1 و psl2 است.

لوله psl1 و psl2 چیست؟

API یا همان انجمن نفت آمریکا ( American Petroleum Institue ) یک استاندارد ویژه برای ساخت لوله است. استانداردهای رده بالا و نسبتاً سخت که باعث تولید لوله هایی مقاوم و مستحکم شده است. لوله ای پی آی برای استفاده در شرایط تحت فشار به ویژه در شرایط خوردگی و یا انتقال سیالات حرارتی نظیر نفت و گاز بهترین انتخاب است.

لوله ای پی آی ( API و api 5l ) چیست ؟

لوله psl1 و psl2 نیز دو گرید برجسته و پرکاربرد از انواع لوله API هستند که ویژگی های فنی و مکانیکی خاصی دارند. استاندارد و کیفیت ساخت لوله PSL2 نسبت به PSL1 سخت گیرانه تر و سطح بالاتر و طبیعتاً قیمت خرید آن نیز بیشتر است.

لوله مانیسمان آسین ابهر

کاربرد لوله psl1 و psl2

از مهمترین زمینه های استفاده از لوله psl1 و psl2 انتقال سیالات به ویژه گازهای حاوی مواد خورنده است. این لوله ها در انتقال فرآورده های نفتی و صنایع دریایی نظیر کشتی سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. انتقال سیالات تحت فشار و دمای زیاد در کنار مبدل‌های حرارتی نیز از دیگر کاربردهای لوله psl1 و psl2 است.

استاندارد لوله psl1 و psl2

لوله psl1 در گریدهای مختلف بر اساس استاندارد API در رده های گوناگون به بازار عرضه می شود. گرید های A، B، X42، X46، X52، X56، X60 و X70 از جمله انواع لوله psl1 تحت این استاندارد است. لوله psl2 نیز در گریدهای متنوعی از جمله گرید B، ، X46، X52، X56، X60، X65، X70 و X80 تولید و به فروش می رسد. استاندارد معتبر ASMEB36.10 نیز از جمله مراجع در زمینه استاندارد ابعادی است.

ترکیبات شیمیایی لوله psl1 و psl2

لوله psl1 برای گریدهای B و بالاتر در لوله بدون درز و لوله درزدار به ترتیب دارای حداکثر کربن 0.28 و 0.26 درصد است. همچنین مقدار فسفر و سولفور سازنه نیز به 0.03 درصد می رسد. در حالی که لوله psl2 دارای حداکثر کربن 0.24 درصد برای لوله مانیسمان (بدون درز) و 0.22 درصد برای لوله درزدار است. همچنین میزان فسفر و سولفور به تریبت 0.03 و 0.02 درصد می باشد.

7 تفاوت لوله psl1 و psl2

لوله psl1 و psl2 از جنبه‌های مختلفی از جمله مشخصات فنی و مکانیکی، نحوه بازرسی، ترکیب شیمیایی و کیفیت ساخت باهم فرق دارند. در ادامه تفاوت های این دو لوله در هر یک از این پارامترها را بررسی می کنیم. اما اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم، لوله PSL2 استاندارد سخت گیرانه تر، کیفیت و قیمت بالاتر و دامنه کاربرد خاصی دارد. در حالی که لوله PSL1 برای کارهای عمومی و رایج گزینه بهتر و مقرون به صرفه تری است.

 1. مشخصات مکانیکی و مقاومت لوله psl1 و psl2

  لوله psl2 دارای مقاومت تسلیم و استحکام کششی بالاتری در قیاس با لوله psl1 است. در این خصوص برای لوله psl2، حداکثر الزامات و ضوابط استاندارد باید رعایت شود. اما در لوله psl1 حداقل الزامات کافی است. از طرفی دیگر الزامات مربوط به چقرمگی و سختی برای لوله psl2 اجباری اما برای psl1 نیاز نیست.

 2. مشخصات فنی لوله psl1 و psl2

  لوله psl1 از گرید A تا X70 را شامل می شود و دامنه وسیع تری در مشخصات دارد. لوله psl2 گستردگی کمتری داشته و از گرید B تا X80 را شامل می شود. از حیث سایز نیز لوله psl1 تنوع بیشتری داشته و از ضخامت حدود 0.4 تا 80 اینچ تولید می شود. در حالی که لوله psl2 سایزهای کوجک نداشته و از 4.5 تا 80 اینچ را در بر می گیرد.

 3. انتهای لوله psl1 و psl2

  از نظر تایپ انتهایی لوله، psl1 در انواع مختلف ساده، اریب و لوله مارپیچ موجود است. اما لوله psl2 تنها دارای انتهای ساده هستند.

 4. جوشکاری در لوله درزدار psl1 و psl2

  از منظر جوشکاری برای لوله درزدار ، در لوله psl1 همه روش های جوشکاری امکان پذیر و مجاز است. البته جوشکاری پیوسته فقط برای گرید A25 محدود است. در لوله psl2 نیز به جز جوشکاری پیوسته و جوشکاری با لیرز می توان از سایر روش ها استفاده کرد.

 5. تست بازرسی و تعمیر لوله psl1 و psl2

  انجام تست غیرمخرب برای لوله بدون درز psl2 الزامی است. اما برای لوله psl1 تنها برای برخی موارد محدود نیاز است و جزء گزینه های تکمیلی محسوب می شود. تعمیرات جوشکاری در لوله psl2 مجاز نیست، اما در لوله psl1 مانعی ندارد.

 6. گواهینامه کیفی لوله psl1 و psl2

  از انجا که از لوله psl2 برای لوله کشی گاز ترش استفاده می شود ارائه گواهینامه کیفیت برای لوله psl1 ضروری نیست، اما برای psl2 الزامی به شمار می رود.

 7. قیمت لوله psl1 و psl2

  لوله psl2 از کیفیت ساخت بالاتر و استانداردهای سخت گیرانه تری برخوردار است. از این رو قیمت خرید لوله psl2 بالاتر از لوله psl1 می باشد.

لوله صنعتی سبک سپاهان

بررسی قیمت لوله psl1 و psl2

اگر نگاهی به نمودار قیمت لوله api از جمله psl1 و psl2 بیندازید، نوسانات مختلفی مشاهده می کند. علاوه بر تفاوت در قیمت این دو گرید پرکاربرد به دلیل تفاوت در استانداردها و کیفیت ساخا، فاکتورهای دیگری بر قیمت این دو لوله اثرگذار است. از جمله:

 • نرخ جهانی فولاد و نوسانات ارز
 • نوع لوله از حیث بدون درز یا درزدار بودن
 • مشخصات فنی لوله نظیر ضخامت، قطر و اندازه لوله
 • میزان فولادی مصرفی یا وزن لوله psl1 و psl2
 • برند تولید کننده لوله و داخلی یا خارجی بودن
 • میزان عرضه و تقاضای لوله در بازار

نمایندگی و مرکز فروش لوله api

خرید از یک مرکز خوب و باسابقه، علاوه‌بر مرغوبیت کالا، امکان خرید لوله psl1 و psl2 قیمت مناسب را فراهم می کند.

خرید لوله psl1 و psl2 با بهترین قیمت

شرکت فولاد جهان مهر مجموعه‌ای تخصصی در زمینه فروش انواع لوله از جمله انواع لوله api نظیر لوله psl1 و psl2 است. فعالیت و تجربه بیش از چند دهه فعالیت در زمینه فروش آهن آلات و پروفیل فولادی سبب شده تا فولاد جهان مهر حضوری فعال و مؤثر در بازار داشته باشد.
ارائه تنوع بالایی از محصولات، همکاری با برندهای معتبر داخلی و خارجی و ارسال به سراسرکشور از مزایای فولاد جهان مهر است. این مزایا و تضمین بهترین قیمت در طول پروژه، سبب جلب رضایت و اعتماد مشتریان خواهد بود.
شما عزیزان برای مشاهده آخرین قیمت لوله psl1 و psl2، دریافت مشاوره خصصی خرید لوله api و یا ثبت سفارش می‌توانید همین حالا با تلفن 88654200-021 تماس برقرار نمایید.

خرید لوله فولادی مانیسمان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *