Skip to content
لوله جدار چاه عمیق

Tube و pipe که در ظاهر با نام لوله شناخته می‌شوند، دو مقطع پرکاربرد در سیستم پایپینگ و انتقال سیالات هستند. شکل ظاهری مقطع، کاربرد و مشخصات فنی پایپ و تیوب از مهمترین تفاوت های Tube و pipe به شمار می‌رود. پایپ اغلب برای انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر و تیوب برای گردش سیال در سیستم کاربرد دارد. پایپ سطح مقطع گرد و دایره‌ای دارد؛ در حالی که تیوب علاوه بر آن، دارای مقطع مستطیلی و مربعی است.
در این مطلب قصد داریم به تفاوت Tube و pipe از منظر فاکتورهای مختلف بپردازیم. همچنین نگاهی به عوامل مؤثر بر قیمت و بهترین روش خرید پایپ و تیوب می اندازیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

لوله مانیسمان آسین ابهر

لوله چیست؟

پیش‌ از آن که بخواهیم به تفاوت Tube و pipe اشاره کنیم، بهتر است با لوله و ویژگی‌های آن آشنا شویم. لوله یک استوانه توخالی است که برای انتقال مواد و سیالات کاربرد دارد. تحمل فشار و حرارت و کاربرد زیاد در جابجایی مایعات، فاضلاب و گازهای مودرنیاز صنایع از ویژگی انواع لوله است.

از لحاظ روش تولید و ساختار بدنه، لوله ها دارای دو نوع لوله درزدار و بدون درز (مانیسمان) هستند. لوله درزدار با خم کردن صفحات فولادی و جوش دادن لبه ها ساخته می شوند. به واسطه درز جوش به این لوله ها، لوله درزدار می گویند.
لوله بدون درز یا مانیسمان نیز به صورت مستقیم و با سوراخ کردن شمش های فولادی تولید می گردد. ساختار یکدست و بدون درز و ترک و مقاومت بالا از مزایای لوله مانیسمان است. پایپ به هر دو شکل درزدار و بدون درز ساخته می شود، اما تیوب به صورت بدون درز تولید می گردد.

Tube و pipe چیست؟

Tube و pipe در زمره لوله های پرکاربرد و پراستفاده قرار می گیرند. در باور بسیاری از افراد، این دو مقطع به یک نام شناخته می شود و از هر دو با نام لوله یاد می کنند. درست است که این دو مقطع ساختار و ویژگی های مشابهی دارند. اما تفاوت‌های قابل توجهی در شکل ظاهری و عملکرد با یکدیگر دارند که باید به آن توجه کرد.

آشنایی با مشخصات فنی pipe و tube

قطر اسمی لوله یا Normal Pipe Size که با NPS نشان داده می شود نشان دهنده سایز لوله است. NPS بر حسب اینچ بوده و اندازه لوله را مشخص می کند. همین معیار در سیستم متریک با DN نشان داده می شود.
قطر خارجی لوله یا Outside Diameter با نماد OD نشانگر اندازه ابعاد بیرونی لوله است. شما به کمک یک متر ساده می توانید OD لوله را اندازه گیری کنید. در سایزهای یکسان یا همان NPS یکسان، تغییر ضخامت، تغییری در قطر خارجی لوله ایجاد نمی کند.
قطر داخلی لوله یا Inside Diameter با نماد ID از دیگر معیارهای مهم در مشخصات فنی است. قطر داخلی از تفاضل قطر خارجی و دو برابر ضخامت لوله (WT) به دست می آید.

قطر داخلی و خارجی و ضخامت لوله

11 تفاوت لوله tube با pipe

Tube و pipe از لحاظ معیارهای مختلفی باهم فرق دارند. در ادامه تفاوت های pipe و tube را از 11 منظر بررسی می کنیم.

 1. شکل ظاهری

  پایپ لوله ای است که سطح مقطع آن به شکل دایره ای است. اما تیوب در کنار مقطع گرد، شکل مستطیلی، مربعی و بیضوی هم دارد.

 2. کاربرد Tube و pipe

  لوله های پایپ بیشتر شبیه به مفهوم لوله در ذهن ما هستند. چراکه پایپ برای انتقال سیال، مایعات و فاضلاب از یک نقطه به نقطه و در فاصله نسبتاً زیاد استفاده می‌شود. اما تیوب اغلب برای جابجایی و انتقال سیال در یک سیستم پایپنگ یا انتقال انرژی و ساختن کاربرد دارد.

 3. اندازه Tube و pipe

  لوله های پایپ به دلیل دامنه کاربرد وسیع تر، سایز و اندازه گسترده تری دارد. لوله های پایپ در سایز های 8/1 اینچ تا بالای 60 اینچ ساخته می شود. تیوب ها سایزهای کوچک تری داشته و معمولاً تا 12 اینچ طراحی و ساخته می شوند. سایزهای کوچکتر تیوب کاربرد به مراتب بیشتری دارند.

 4. مشخصات فنی تیوب و پایپ

  مشخصات فنی لوله از جمله ضخامت و قطر داخلی و خارجی از معیارهای مهم در کارایی و عملکرد لوله است. ضخامت پایپ در طول لوله یکسان نیست و دقت ابعادی نسبت به تیوب پایین تر است. تیوب ها دقت ابعادی بالاتر و ضخامت یکسانی در سراسر لوله دارد.

 5. فرآیند ساخت Tube و pipe

  تیوب به دلیل دقت ابعادی بالا و دامنه کاربرد محدود، فرآیند ساخت پیچیده تر و سخت تری دارد. تست و بازرسی کیفی تیوب ها نیز نسبت به پایپ دشوارتر است. در نتیجه پایپ ها فرآیند ساخت ساده تری دارند.

 6. سایز و قطر لوله

  سایز تیوب با قطر خارجی واقعی آن یکسان است. به عنوان مثال تیوب 4 اینچ یعنی تیوبی که دارای قطر خارجی 4 اینچ می باشد. اما در پایپ اینگونه نیست و سایز لوله لزوماً همان قطر خارجی لوله نیست. به عنوان مثال لوله پایپ سایز 4 دارای قطر خارجی 4.5 اینچ است. چراکه سایز لوله معمولاً از مرکز لوله تا وسط بخش ضخامت دار لوله اندازه گیری می شود.

 7. طول لوله پایپ و تیوب

  لوله های پایپ معمولاً در طول مشخص و معین تولید می شود. طول 6 متر و 12 متر رایج ترین اندازه طول لوله های پایپ است. تیوب ها دارای طول مشخصی نبوده و غالباً به شکل کلاف تولید و به فروش می رسند.

 8. ساختار بدنه Tube و pipe

  تیوب دارای ساختار بدون درز و یکپارچه است. اما پایپ به هر دو صورت درزدار و بدون درز طراحی و ساخته می شود. از منظر جدار داخلی و خارجی، تیوب سطح صاف و همواری دارد. در حالی که در جدار داخلی لوله شاهد ناهمواری های ریزی نسبت به تیوب هستیم.

 9. زمینه استفاده از لوله

  پایپ زمینه استفاده عمومی و کلی تری دارد و برای انتقال همه مایعات و سیالات مناسب است. اما تیوب برای انتقال سیال تحت دمای بالا و یا فشار گزینه بهتری است. موادی مثل مبدل های حرارتی، سیستم های بخار و انرژی، خطوط اتصال تجهیزات و … .

 10. سفارشی سازی لوله

  لوله های پایپ در استانداردها و ابعاد مشخصی تولید می شوند. اما تیوب ها امکان سفارشی سازی و ساختن در ابعاد دلخواه دارند.

 11.  قیمت Tube و pipe

  قیمت خرید از دیگر معیارها و نکات مهم در تفاوت Tube و pipe است. از آن جا که تیوب دارای فرآیند ساخت پیچیده تر، دقت ابعادی بالاتر و کاربرد ویژه تری است، قیمت بالاتری دارد.

عوامل مؤثر بر قیمت پایپ و تیوب

بدون شک قیمت لوله یکی از اصلی ترین فاکتورها برای خرید محسوب می شود. اگر نگاهی به لیست قیمت Tube و pipe بیندازید، تغییرات زیادی مشاهده می کنید. علت آن تأثیرگذاری عوامل مختلف و متعدد بر قیمت خرید است که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • مشخصات فنی لوله

  طبیعتاً هرچه وزن لوله بالاتر باشد، یا ضخامت، قطر یا طول آن افزایش یابد، قیمت لوله نیز بیشتر می شود.

 • نرخ قیمت جهانی فلزات

  مقاطع فولادی یکی از تولیدات استراتژیک محسوب می شود که قیمت آن متأثر از ارزش و قیمت فلزات در دنیاست. لذا تغییر در قیمت آهن و فولاد در بازارهای جهانی و داخلی می تواند سبب کاهش یا افزایش قیمت خرید لوله شود.

 • برند سازنده لوله Tube و pipe

  امروزه انواع لوله و پایپ در کارخانه های مختلف ایرانی و خارجی تولید می شود. دسترسی به مواد اولیه، نرخ دلار و سفارشی سازی از عوامل کلیدی در این فاکتور است.

 • هزینه های بارگیری و ارسال

  هزینه های جانبی ناشی از بارگیری، انبارداری، تخلیه و ارسال از عوامل مهمی برای خرید لوله قیمت مناسب است.

 • مرکز خرید لوله

  یک مرکز خرید خوب با کاهش واسطه، ارائه تنوع بالایی از محصولات، تضمین کیفیت و همکاری با برندهای مختلف در ارائه قیمت مناسب نقش دارد.

تفاوت تویبوب و لوله

بهترین روش خرید Tube و pipe

برای خرید مقاطع فولادی می توان از مراجعه حضوری به بنگاه ها و بازار آهن آلات استفاده کرد. مشاهده نزدیک محصولات و بررسی دقیق از مزایا و محدودیت در زمان و مکان درکنار خرید در تناژ بالا از محدودیت های این روش است. در کنار آن، خرید و سفارش آنلاین از شرکت های تجاری معتبر از جمله روش های هوشمندانه است. امکان مشاوره تخصصی، ارسال به سراسر کشور، استعلام قیمت روز Tube و pipe در کنار تضمین کیفیت و قیمت مناسب از مزایای این روش است.
فولاد جهان مهر با بیش از چند دهه تجربه در زمینه فروش انواع مقاطع فولادی، آماده ارائه خدمات خرید انواع Tube و pipe است. همکاری با برندهای معتبر خارجی و داخلی، مشاوره تخصصی و ارائه قیمت روز پایپ و تیوب تنها بخشی از مزایای فولاد جهان مهر است. شما عزیزان برای انتخاب و خرید انواع مقاطع فولادی می توانید با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

خرید لوله فولادی مانیسمان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *