Skip to content
شمش، بيلت، بلوم و اسلب

شمش، بيلت، بلوم و اسلب از پرکاربردترین محصولات و فرآورده های فولادی نیمه ساخته یا میانی هستند. فرآورده های میانی به مواردی گفته می شود که در صنایع پایین دستی مانند ساخت پروفیل های فولادی استفاده می شوند. از همین رو نوع کاربرد، ابعاد و شکل مقطع از مهمترین تفاوت شمش، بيلت، بلوم و اسلب برای کار در حوزه های مختلف است.

در این مطلب قصد داریم به بیان تعاریف و کاربردهای شمش، بيلت، بلوم و اسلب بپردازیم. در ادامه نگاهی به مهمترین فاکتورها در تفاوت شمش، بيلت، بلوم و اسلب خواهیم داشت. پس اگر به دنبال آشنایی با ویژگی های این نوع فرآورده های فولادی هستید، در ادامه همراه ما باشید.

شمش چیست؟

شمش فولادی ( به انگلیسی Ingot ) از ابتدایی ترین فرآورده های فولادی است که از تبدیل سنگ آهن به فولاد ساخته می شود. شمش، ظاهری شبیه به آجر با سطح مقطع ذوزنقه ای یا مستطیلی دارد. این نوع قالب ظاهری باعث شده تا جابجایی و استفاده از شمش فولادی به سهولت انجام شود.

طول هر شاخه فولادی معمولاً کمتر از دو متر بوده و این ویژگی کار کردن و حمل و نقل شمش را بیش از پیش آسان کرده است. شمش فولادی را می توان مادر بسیاری از پروفیل ها و فرآورده های فولادی قلمداد کرد. امروزه انواع فرآورده های فولادی از جمله انواع بیلت، بلوم و اسلب به کمک شمش ساخته می شوند.

بیلت چیست؟

بیلت ( به انگلیسی Billet ) را می توان از جمله پرکاربردترین فرآورده های فولادی میانی محسوب کرد. چرا که کاربرد زیادی در حوزه ساخت برخی پروفیل های پراستفاده نظیر میلگرد و مفتول دارد. بیلت که با نام شمشال نیز شناخته می شود، اغلب دارای سطح مقطع مربعی و بعضاً دایره ای با مساحت 230 سانتی متر مربع است. عرض این مقاطع نیز در حدود 150 میلیمتر می باشد.
به دلیل استفاده بالای بیلت ها، این نوع فرآورده های فولادی در دو گروه sp3 و sp5 تولید می شود. اسلب sp3 از انعطاف پذیری بیشتر، سختی و استحکام کمتری نسبت به اسلب sp5 برخوردار است.

اسلب چیست؟

اسلب ( به انگلیسی Slab ) از زیرمجموعه های شمش فولادی با سطح مقطع مستطیلی است که با نام تختال نیز شناخته می شود. عرض اسلب معمولاً 1.25 متر و ضخامتی در حدود 23 سانتی متر دارد. طول اسلب نیز متغیر بوده و در بازه 4 تا 12 متری تولید و عرضه می شود.
اسلب فولادی یا همان تختال به شیوه ریخته گری مداوم یا نورد گرم ساخته می شود. مهمترین حوزه کاربرد اسلب را می توان محصولات تخت فولادی دانست. اسلب برای ساخت انواع پلیت و صفحات فولادی کاربرد زیادی دارد.

بلوم چیست؟

بلوم ( به انگلیسی Bloom ) را می توان نوعی بیلت دانست که طول و سطح مقطعی بزرگتر دارد. همین ویژگی باعث شده تا برخی مراجع بلوم را در گروه بیلت ها قرار دهند. عرض بلوم بزرگتر از 15 سانتی متر و سطح مقطعی نیز بیشتر از 230 سانتی متر مربع دارد. بلوم معمولاً در شاخه های 6 و 12 متری ساخته می شود.
بلوم یا شمشه را می توان یکی از پراستفاده ترین و شاید مهمترین انواع فرآورده های فولادی میانی دانست. چرا که بلوم در ساخت بسیاری از پروفیل های فولادی کاربردی استفاده می شود. مواردی نظیر انواع تیرآهن ، قوطی، سپر، ناودانی، ریل و … .

کاربرد شمش، بيلت، بلوم و اسلب

در بخش های قبل مختصراً به کاربرد انواع فرآورده های فولادی از جمله شمش، بيلت، بلوم و اسلب اشاره کردیم. اگر بخواهیم نیم نگاهی به آن ها داشته باشیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
شمش فولادی مهمترین فرآورده فولادی میانی است. محصولی که کمتر به صورت مستقیم در ساخت پروفیل استفاده می شود؛ اما در ساخت سایر منابع تولیدی نقش پررنگی دارد. به طوری که انواع فرآورده های فولادی نظیر اسلب، بلوم و بیلت توسط شمش ساخته می شوند.

بیلت یا شمشال اغلب برای ساخت میلگرد و مفتول و بعضاً تیرآهن و نبشی استفاده می شود. طبق استاندارد روسی، دو گروه اصلی sp3 و sp5 دارد. اسلب sp3 معمولاً برای ساخت میلگرد و اسلب sp5 برای نورد مقاطع کاربرد دارد.
اسلب یا تختال از جمله فرآورده هایی است که غالباً برای ساخت محصولات تخت فولادی استفاده می شود. انواع کویل، ورق و پلیت فولادی از مهمترین آن هاست.

بلوم یا شمشمه کاربرد بالایی در ساخت بسیاری از مقاطع و پروفیل های فولادی دارد. ساخت تیرآهن، ریل، سپری، نبشی، ناودانی و قوطی از مهمترین موارد استفاده از بلوم است.

شمش، بيلت، بلوم و اسلب

تفاوت شمش، بيلت، بلوم و اسلب در چيست؟

پس از آشنایی با تعاریف و کاربرد انواع شمش، بيلت، بلوم و اسلب خوب است نگاهی به تفاوت های آن ها بیندازیم.

  • نخستین و شاید اصلی ترین تفاوت این است که بيلت، بلوم و اسلب از شمش ساخته می شوند. به زبان ساده تر، بيلت، بلوم و اسلب زیرمجموعه هایی از شمش های فولادی هستند.
  • نوع کاربرد از دیگر تفاوت های شمش، بيلت، بلوم و اسلب به شمار می رود. شمش به نوعی ماده اولیه ساخت دیگر فرآورده هاست. بیلت برای ساخت میلگرد و تیرآهن، بلوم برای ساخت پروفیل های فولادی و اسلب برای تولید انواع محصولات تخت نظیر ورق فولادی کاربرد دارد.
  • از دیگر تمایزهای شمش، بيلت، بلوم و اسلب شکل ظاهری و سطح مقطع این فرآورده هاست. شمش معمولاً ظاهری آجر مانند در مقطع ذوزنقه ای دارد. بیلت معمولاً در مقطع مربع و بعضاً دایره ای تولید می شود. بلوم و اسلب نیز سطح مقطع مستطیلی دارند.
  • سهولت در حمل و نقل و جابجایی نیز مورد مهمی در تفاوت شمش، بيلت، بلوم و اسلب می باشد. شمش های فولادی ابعاد و طول کمتری دارند. از این رو جابجایی آسان تری دارند. اما اسلب و بلوم در طول بلندی تولید شده و حمل و نقل آن ها نیازمند برنامه ریزی دقیق تری است.
  • ابعاد و اندازه از یگر فاکتورهای مهم و برجسته در تفاوت تفاوت شمش، بيلت، بلوم و اسلب است. اسلب عرض حدود 1.25 متر و طول 4 تا 12 متری دارد. بیلت عرض به مراتب کمتر و حدود 15 سانتی متری دارد. بلوم نیز ابعاد بزرگتری نسبت به بیلت از حیث عرض و سطح مقطع دارد.

کلام آخر

شمش، بيلت، بلوم و اسلب از مهمترین و پرکاربردترین فرآورده های فولادی میانی هستند. فرآورده هایی که برای ساخت انواع پروفیل فولادی مورد استفاده قرار می گیرند. ابعاد و اندازه، نوع کاربرد و شکل سطح مقطع از مهمترین تفاوت شمش، بيلت، بلوم و اسلب محسوب می شود.

فولاد جهان مهر از مجموعه ها و شرکت های تجاری تخصصی در زمینه تهیه و فروش آهن آلات است. از این رو بستری مناسب برای کسب اطلاعات و همچنین استعلام قیمت روز انواع پروفیل فولادی مانند میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله فولادی و … را فراهم کرده است. شما مخاطبان گرامی، برای کسب مشاوره و اطلاع از آخرین قیمت انواع مقاطع فولادی می توانید همین حالا با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *