Skip to content

قیمت ورق استیل 316

۲,۵۰۰,۰۰۰ 

توجه: برای دریافت قیمت روز ورق استیل 316 و 316L بلژیکی و چینی با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

ورق استیل 316 از جمله ورق های فولادی مقاوم در برابر زنگ زدگی و دمای بالاست. این نوع ورق ها از آلیاژهای ضد زنگ ساخته شده و در گریدهای مختلفی نظیر ورق استیل 316L تولید می شوند. از این رو ورق 316 در زمینه های متنوعی از جمله صنعت ساخت قطعات و تولید ابزارآلات کاربرد دارد.
در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی ها، مزایا و کاربرد ورق استیل 316 بپردازیم. همچنین نگاهی به انواع این نوع ورق فولادی، تفاوت های آن ها و قیمت خرید ورق 316 خواهیم داشت. پس توصیه می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ورق استیل 316 چیست؟

ورق استیل 316 ( به انگلیسی 316 Stainless Steel Sheet ) با نام ورق استیل نگیر یا زنگ نزن از انواع ورق ضد زنگ در خانواده ورق‌های فولادی است. بخاطر حضور عناصری چون کروم، نیکل و مولبیدن ورق 316 از خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد اسیدی برخوردار است. از این رو ورق 316 در گروه ورق های ضد اسید نیز قرار می گیرد. همچنین دوام بالایی در برابر گرما داشته به دلیل قابلیت ماشین کاری و جوشکاری کاربرد فراوانی دارد.

کاربرد ورق استیل 316

از جمله مهمترین کاربردهای انوع ورق 316 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناسب برای ساخت قطعات صنعتی نظیر موتور جت، تجهیزات آزمایشگاهی و…
 • قابلیت استفاده در ساخت شیر و قطعات پمپ استیل و قطعات کوره
 • مناسب برای ساخت انواع تجهیزات آماده سازی مواد غذایی
 • امکان استفاده از ورق 316 برای تولید مبدل های حرارتی یا منیفولدهای اگزوز
 • پرکاربرد در ساخت ابزارآلات صنعتی مثل تجهیزات صنعت دارویی و شمیایی
 • مناسب برای ساخت انواع محفظه های استیل مقاوم در برابر زنگ زدگی و حرارت
 • قابلیت کار برای ساخت نرده، پنل معماری ساحلی تجهیزات نساجی، صنعت کاغذ، محیط های مرطوب و…

ساختار شیمیایی ورق استنلس استیل 316

همان طور که اشاره شد، ورق 316 یک نوع ورق آلیاژی است. بنابراین از عناصر و ترکیبات شیمیایی مختلفی ساخته شده است. کربن، کروم، نیکل و مولیبدن از مهمترین و اثرگذارترین موارد است.

ترکیبات شیمیایی ورق 316

 • کربن در مقاومت کششی و میزان شکل پذیری ورق تأثیر مستقیم دارد. افزایش کربن، افزایش مقاومت و کاهش ماشین کاری و شکل پذیری را به دنبال دارد.
 • نیکل از جمله عناصر شمیایی است که افزایش آن سبب افزایش سختی و چقرمگی ورق استیل 316 می شود.
 • کروم برای مقاومت خوردگی، ضد زنگ و ضد سایش بودن ورق نقش مهمی دارد. ضد زنگ بودن ورق استیل 316 مدیون حضور پررنگ این عنصر در ساختار شیمیایی آن است. کروم برای افزایش استحکام کششی و سختی ورق نیز اثر مثبتی ایفا می کند.
 • مولیبدن از آن دسته عناصر در ساختار شیمیایی ورق 316 است که در افزایش استحکام تحت دماهای بالا مؤثر است. مولیبدن همچنین سبب افزایش سختی، چقرمگی (توانایی ورق در جذب انرژی و تغییر شکل خمیری (plastic deformation) قبل از وقوع شکست می‌باشد.) و مقاومت خزشی ورق می گردد.

برای مشاهده معادل و آنالیز ورق 316 >> اینجا کلیک کنید <<

ویژگی های ورق استیل 316

ورق 316 از جمله ورق های آلیاژی بوده و ترکیبات شیمیایی مختلفی در ویژگی های آن نقش دارند. از جمله آن ها می توان به کربن، کروم، نیکل و مولیبدن اشاره کرد.
مولیبدن از فاکتورهای مؤثر برای مقاومت دربرابر خوردگی و زنگ زدگی است. کروم نیز برای مقاومت خوردگی، ضد زنگ و ضد سایش بودن ورق نقش مهمی دارد. از این رو خاصیت ضد زنگ ورق استیل 316 ناشی از حضور این عنصر اثرگذار است.
کربن در مقاومت کششی و میزان شکل پذیری ورق تأثیرگذار است. افزایش کربن باعث افزایش مقاومت و سختی ورق های فولادی می شود.
نیکل در افزایش سختی و چقرمگی ورق، افزایش استحکام کششی و سختی ورق مؤثر است. حداقل استحکام کششی ورق استیل 316 برابر 515 مگاپاسکال و نقطه ذوب آن حداقل 1371 درجه سانتی گراد است.
ورق استیل 316 علاوه بر خاصیت ضد زنگ زدگی در برابر محیط های اسیدی نیز مقاومت خوبی دارد. این نوع ورق ها در برابر اسید سولفوریک، هیدروکلریک اسید، استیک و… دوام مناسبی دارند.

مزایای ورق استیل 316

 • مقاوم در برابر زنگ زدگی و محیط های اسیدی به عنوان ورق ضد زنگ
 • دوام و استحکام کششی مناسب با توجه به انواع ورق 316L و 316H
 • مقاومت خوب در برابر دمای زیاد تا چیزی نزدیک به 900 درجه سانتی گراد
 • دامنه کاربرد بسیار بالا از صنایع ظریف و پرکاربرد مثل ساخت تجهیزات کاربردی در صنعت غذا و دارو تا مبدل های حرارتی و صنایع شیمیایی.
 • گزینه ای ایده آل برای استفاده در آب و هوای مرطوب یا محیط های در معرض خوردگی یا حضور نمک
 • تنوع بسیار بالای ورق 316 از حیث اندازه، ابعاد و مشخصات فنی با وجود ورق هایی مثل ورق 316L.

انواع ورق استیل 316

ورق 316 را بسته به میزان کربن مصرفی می توان به سه دسته اصلی ورق 316، ورق 316L و ورق 316H طبقه بندی کرد. درصد کربن موجود در آلیاژ ورق سبب تغییر در برخی ویژگی های فنی و مکانیکی شده است. به طوری که ورق 316L کمترین مقاومت کششی و ورق 316H بالاترین مقاومت را دارد. از طرفی قیمت ورق استیل 316L نسبت به سایر ورق ها کمتر است.

ورق استیل 304 و 316

تفاوت ورق 316 و 316L

مهمترین تفاوت گرید معمولی ورق 316 با ورق استیل 316L میزان کربن مصرفی است. حرف L نیز در واقع برگرفته از کلمه Low و پایین بودن درصد کربن است. ورق های 316L در برابر یون های کلرید و اسید مقاومت بهتری دارند. همچنین از قابلیت جوشکاری مناسب تری برخوردارند. از طرفی دیگر ورق استیل 316 مقاومت کششی و شکل پذیری بالاتری نسبت به ورق 316L دارد.

ورق استیل 316 مات و براق

از حیث سطح ظاهری ورق های 316 را می توان دسته ورق های استیل 316 براق و مات تقسیم کرد. ورق استیل 316 براق معمولاً طی فرآیندهای خاصی مثل پولیش کاری، سطح درخشانی دارند. در نتیجه در شرایطی که ظاهر ورق در معرض دید بوده و اهمیت داشته باشد، پرکاربرد است.
ورق استیل 316 مات ظاهر شفاف و درخشانی ندارد. چراکه فرآیند پولیش کاری در این نوع ورق ها انجام نمی شود. به همین دلیل قیمت ورق 316 مات کمتر از ورق 316 براق است. در نتیجه برای مواردی که فقط دوام و مقاومت ضد زنگ ورق مد نظر است، گزینه بهترین است.

تفاوت ورق استیل 316 و استیل 304

ورق 304 همانند ورق 316 از جمله ورق های ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی است. این دو ورق فولادی پرکاربرد در کنار شباهت های مختلفی مثل قابلیت جوشکاری و مقاومت کششی مناسب تفاوت هایی دارند.
ورق استیل 316 از نیکل و مولیبدن بیشتری در ساختار شیمیایی خود برخوردار است. در نتیجه در این ورق، مقاومت در برابر خوردگی و دوام تحت دماهای بالاتر نسبت به ورق 304 بیشتر است. در نتیجه قیمت ورق 316 بالاتر بوده و خرید ورق 304 انتخاب مقرون به صرفه تری است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاهده قیمت ورق استیل 304 >> اینجا کلیک کنید <<

قیمت ورق استیل 316

قیمت ورق فولادی از جمله قیمت انواع ورق 316 به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. در نگاه کلی این فاکتورها را می توان به دو گروه مشخصات فنی و عوامل جانبی تقسیم بندی کرد. نوع ورق 316، ابعاد و اندازه از جمله موارد فنی اثرگذار بر قیمت خرید ورق 316 است. هر چه ضخامت، طول و وزن ورق بیشتر باشد، به دلیل افزایش فولادی مصرفی قیمت آن نیز بالاتر می رود.
در کنار مشخصات فنی، موارد جانبی مثل میزان عرضه و تقاضا، نرخ ارز و قیمت جهانی فولاد نیز مؤثر است. همچنین نباید از نوع شرکت سازنده، وارداتی یا داخلی بودن ورق و هزینه های بارگیری، انبارداری و ارسال غافل شد.
خرید ورق استیل 316 با قیمت و کیفیت مناسب
فولاد جهان مهر با بیش از دو دهه تجربه در زمینه فروش انواع مقاطع فولادی، آماده ارائه مشاوره خرید انواع ورق 316 و 304 است. همکاری با برندهای معتبر خارجی و داخلی، مشاوره تخصصی رایگان و ارسال به سراسر کشور بخشی از مزایای ما در فولاد جهان مهر است. همچنین با ارتباط با کارشناسان مجموعه می توانید از آخرین قیمت روز ورق استیل 316 آگاه شوید.
شما عزیزان برای انتخاب و خرید بهترین ورق استیل 316 می توانید همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید.

قیمت ورق استیل 304 و 316

واحد

شاخه 6 متری, شاخه 6 متری , شاخه 12 متری, شاخه 6 متری,شاخه 12 متری

سایز

1 اینج, 1.2 1 اینج

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قیمت ورق استیل 316”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *