Skip to content
لوله مانیسمان

لوله مانیسمان بدون درز ( به انگلیسی Seamless Pipe ) یکی از مهمترین و پرکاربردترین انواع لوله فلزی است. لوله مانیسمان برخلاف بسیاری از لوله‌ها، به صورت مستقیم از آلیاژ فولادی و بدون هیچگونه جوشکاری تولید می‌شود. از این رو دارای ساختاری یکپارچه، یکدست و بدون هیچ گونه درز و شکافی است. این ویژگی باعث شده تا لوله مانیسمان بدون درز، استحکام و مقاومت بسیار بالایی نسبت به سایر لوله‌ها داشته باشد.

لوله مانیسمان چیست؟

احتمالاً شما هم در نگاه اول این سؤال برایتان پیش آمده باشد که لوله مانیسمان بدون درز چیست؟ یا آنکه چه ویژگی ها، مزایا و کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده، لوله مانیسمان، یک نوع لوله فولادی با ساختاری یکدست، بدون درز، شکاف و جوش است. این ویژگی سبب شده تا مزایا و کاربردهای مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

لوله بدون درز به وسیله شمش‌های فولادی و ایجاد حفره به وسیله سمبه تولید می شوند. در حالی که سایر لوله ها نظیر لوله فولادی سیاه، با خم کردن و اتصال صفحات فولادی به وسیله جوش ساخته می شوند. بنابراین لوله مانیسمان دارای استحکام و دوام بالاتری نسبت به لوله های دیگر هستند. در نتیجه برای شرایط مختلف و انتقال انواع سیالات و مواد شیمیایی ایده آل محسوب می شوند.

رده لوله مانیسمان

تاریخچه لوله مانیسمان

لوله مانیسمان نخستین بار، بیش از یک قرن پیش توسط فردی اسکاتلندی پایه ریزی شد. با گذشت زمان شیوه تولید این نوع لوله ها پیشرفت چشمگیری داشت. تا اینکه در سال 1885 برادران مانیسمان، تولید مستقیم لوله مانیسمان از فولاد را بنا نهادند. آن ها ابتدا شمش های فولادی را با حرارت به نزدیکی نقطه ذوب رساندن. سپس از سوراخ کننده‌ای گلوله‌ای شکل، برای ایجاد ابعاد موردنظر استفاده می نمودند. در ایران به دلیل اینکه اولین بار شرکت مانیسمان آلمان این لوله های بدون درز را به ایران صادر کرد نام این نوع لوله ها به لوله مانیسمان شناخته می شود.

روش ساخت لوله مانیسمان بدون درز

اهمیت و مزایای استفاده از لوله مانیسمان

از جمله دلایل اهمیت و جایگاه فوق‌العاده با ارزش انواع لوله مانیسمان، مزایای مهم آن است. مزایا و ویژگی‌هایی که سبب استفاده گسترده این تجهیزات در میان مهندسان و صنایع مختلف گردیده است.

 • ساختار یکپارچه لوله مانیسمان، استحکام و مقاومت بسیار خوبی ایجاد کرده است.
 • احتمال بروز شکاف، آسیب و ترک در اثر فشار یا عواملی نظیر خوردگی و مواد شیمیایی اندک است.
 • انواع لوله مانیسمان بدون درز در برابر شرایط محیطی گوناگون، رطوبت یا دمای قابل توجه و بالا، دوام مناسبی دارد.
 • برای فشارهای داخلی سنگین و فشارهای ناشی از جریان سیالات و خطوط انتقال پرفشار ایده آل است.

مشخصات فنی لوله مانیسمان بسیار گسترده و متنوع است. این لوله ها در انواع مختلفی از لحاظ قطر لوله، طول و ضخامت تولید می شود. لوله مانیسمان رده 40 و لوله مانیسمان رده 20 از پرکاربردترین انواع لوله بدون درز هستند.

لوله مانیسمان بدون درز ، دامنه کاربرد بسیار گوناگونی در صنایع مختلف دارد. از استفاده لوله‌های رده پایین برای ساخت و ساز گرفته تا لوله‌های رده بالا برای صنایع حساس نظیر پتروشیمی.
قابل بازیافت بودن، تغییرشکل بسیار کم، وزن مناسب و یکنواختی مواد از دیگر مزایای ارزشمند لوله مانیسمان بدون درز است.

کاربرد لوله مانیسمان بدون درز

 • مورد استفاده در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز. لوله مانیسمان برای خطوط انتقال گاز، لوله نفت و تأسیسات بسیار پرکاربرد هستند.
 • صنایع مهم و پرفشار نظیر کشتی سازی، تجهیزات دریایی، ساخت ماشین آلات، هوافضا و خطوط برق.
 • خطوط انتقال آب، مخازن هیدروژن، مخازن تحت فشار و انواع دیگ بخار
 • قابلیت استفاده لوله مانیسمان در سیستم ها و تجهیزات هیدرولیک به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و شرایط محیطی مختلف.
 • مورد استفاده در لوله کشی گاز، گلخانه ها، آتش نشانی و صنایع تبدیلی
 • صنایع مختلفی از قبیل صنایع غذایی، دارویی، خودروسازی و …

مشخصات فنی لوله مانیسمان

مشخصات لوله مانیسمان بدون درز بسیار متنوع و گسترده است. اگر نگاهی به لیست جدول مشخصات لوله و اتصالات مانیسمان بیندازید، شاهد دامنه بزرگی از خصوصیات هستید.

جدول لوله بدون درز مانیسمان

قطر لوله مانیسمان

قطر لوله مانیسمان از 1.2 اینچ آغاز شده و تا لوله سایز بزرگ مانند 20 اینچ ادامه می‌یابد. با افزایش قطر لوله، قابلیت‌هایی نظیر میزان انتقال سیال، میزان فولاد مصرفی، مقاومت و قیمت لوله مانیسمان افزایش می‌یابد.

رده لوله مانیسمان

لوله‌ مانیسمان دارای رده های مختلفی هستند. هرچه رده لوله بالاتر باشد، مشخصات فنی نظیر ابعاد، ضخامت و قطر لوله بیشتر است. در نتیجه برای کارهای سنگین تر و پرفشارتر انتخاب بهتری هستند.
لوله مانیسمان بدون درز رده 40 ، بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد. لوله مانیسمان سبک رده 20 به‌ عنوان لوله سبک و لوله رده 80 برای کارهای سنگین، ازدیگر لوله‌های مانیسمان پرکابرد به شمار می‌روند. برای مشاهده قیمت انواع لوله مانیسمان اینجا کلیک کنید.

طول لوله مانیسمان بدون درز

لوله مانیسمان در اندازه های مختلفی تولید می شوند. لوله 6 متری و 12 متری از نمونه های رایج و پرکاربرد می باشد.

لوله مانیسمان 6 متری به دلیل استفاده در شرایط مختلف، کاربرد بالاتری نسبت به لوله 12 متری دارد. همچنین قیمت خرید لوله 6 متری مانیسمان نسبت به نمونه 12 متری مناسب و ارزان تر است.

لوله مانیسمان رده 40

استاندارد لوله بدون درز

لوله فولادی وارداتی در کنار رعایت استانداردهای روز دنیا، ممکن است معیارهای خاصی نیز در تولید داشته باشند. این معیارهای خاص با توجه به برند و کشور سازنده می تواند متفاوت باشد. اگر داشتن نوعی استاندارد یا ضابطه خاص مدنظرتان است، حتماً پیش از خرید از وجود آن مطلع شوید.

استاندارد DIN آلمان

استاندارد DIN ( Deutsches Institut für Normung ) ، نوعی استاندارد  باز است که تمام افراد می‌توانند نوع استاندارد جدید در آن تعریف کنند و تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهند. همچنین شامل انواع لوله‌ها می‌شود که لوله‌های مانیسمان و بدون درز یکی از این موارد است.
استاندارد لوله DIN 2448 ویژه لوله‌ بدون درز مانیسمان است که خود شامل چهار نوع از استانداردهای DIN است که در این مدل تجمیع شده است. در این نوع استاندارد ابعاد لوله اهمیت زیادی دارد.

استاندارد ASTM

ASTM  (American Society for Testing and Materials) استاندارد مطرح لوله مانیسمان می باشد و شامل ۱۲۰۰۰ نوع استاندارد مختلف است که بیش از ۱۰۰ مورد آن مربوط به گروه لوله مانیسمان است. این نوع استاندارد شامل گستره وسیعی از لوله‌ و یک استاندارد بسیار معتبر جهانی است.

در زیر برخی استاندارد های ASTM رایج به صورت خلاصه آورده شده است:

 • ASTM A106 که برای استفاده در موارد با دمای بالا مناسب است.
 • ASTM A179 که دارای کربن کمتری است و اغلب برای کندانسرها استفاده می‌شود.
 • ASTM A192 که معمولا برای دیگ‌ بخار استفاده می‌شوند.
 • GB 3087 که معمولا برای بویلر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایر استاندارد لوله بدون درز

از جمله استاندارد های معتبر برای لوله مانیسمان می توان به ANSI, ASME , NACE و … می توان اشاره کرد.

تفاوت استاندارد های لوله بدون درز مانیسمان

برند لوله مانیسمان

لوله مانیسمان به وسیله شرکت های مختلف ایرانی و خارجی انجام می شود. لوله مانیسمان وارداتی و لوله مانیسمان ایرانی در مرغوبیت، کیفیت و قیمت متفاوت هستند. امروزه شرکت های داخلی تولید لوله مانیسمان، محصولات متنوع و باکیفیتی به بازار عرضه می کنند.

برای مشاهده تفاوت لوله مانیسمان وارداتی با لوله مانیسمان تولید داخل اینجا کلیک کنید.

چرا تولید و استفاده از لوله مانیسمان مهم است؟

لوله مانیسمان بدون درز به دلیل ساختار یکپارچه و بدون شکاف، درز و جوش، مقاومت بسیار بالایی دارد. این استحکام و تحمل فشار بالا، مزیت بسیار بزرگی برای تجهیزات پایپینگ، لوله و اتصالات است. از این رو انواع لوله مانیسمان، قابلیت استفاده در شرایط حساس و پرفشار را فراهم می کنند. مواردی نظیر خطوط نفت و گاز، پالایشگاه ها، مخازن و سایر موقعیت های مهم و استراتژیک.

قیمت لوله مانیسمان بدون درز

قیمت لوله مانیسمان بدون درز، یکی از فاکتورهای کلیدی برای خرید لوله مانیسمان است. اگر نگاهی به لیست قیمت لوله مانیسمان بیندازید، شاهد دامنه گسترده ای خواهید بود. علت این امر گستردگی نوع، رده، برند و مشخصات فنی لوله مانیسمان است.

طول لوله، نوع کاربردی، میزان مقاومت و ضخامت لوله از دیگر پارامترهای مؤثر بر قیمت به شمار می رود. برای مشاهده آخرین قیمت روز لوله مانیسمان بدون درز می‌توانید به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

خرید لوله مانیسمان با بهترین قیمت

شرکت فولاد جهان مهر با بیش از دو دهه تجربه در زمینه فروش انواع لوله، اتصالات وآهن آلات فعالیت دارد. در همین راستا جدیدترین انواع لوله مانیسمان با بهترین قیمت را فراهم کرده است. همکاری با برندهای مختلف ایرانی و خارجی، تنوع بالای محصولات و ارسال به سراسرکشور از مزایای فولاد جهان مهر است.
شما مخاطبان گرامی برای مشاوره تخصصی خرید لوله مانیسمان با قیمت مناسب می‌توانید با کارشناسان فولاد جهان مهر با شماره 88654200 تماس بگیرید.

خرید لوله فولادی مانیسمان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *