Skip to content
شیر آلات چدنی

شیر فلکه چدنی ( به انگلیسی Cast iron Valve )  به عنوان یکی از انواع برجسته شیرآلات محسوب می شود. اساساً شیر آلات، به دلیل قطع و وصل کردن جریان مایعات و سیالات از پرکاربردترین انواع اتصالات است. شیر فلکه های چدنی نیز با استحکام مناسب، نصب آسان و کارایی بالا از مهمترین انواع شیر آلات اتصالات لوله فلزی به شمار می رود.
شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج به عنوان مهمترین انواع شیرآلات بوده و مزایای متعددی دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی ها، تفاوت قیمت و کاربرد شیر آلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج بپردازیم. پس اگر قصد خرید شیرآلات چدنی از جمله خرید شیرفلکه چدنی دارید، ادامه مطلب را از دست ندهید!

همچنین برای مقایسه قیمت انواع شیرآلات چدنی می توانید >> اینجا کلیک کنید <<

شیر فلکه چدنی چیست؟

شیرآلات با قابیلت تنظیم جریان سیالات و مایعات (قطع و وصل کردن جریان) از اتصالات پرکاربرد می باشد. شیرآلات دارای انواع مختلف شیرآلات فولادی، شیرآلات چدنی و شیرآلات برنجی هستند. در این راستا، شیرآلات چدنی به دلیل مقاومت بالا، کاربرد زیادی داشته و از جمله شیرآلات صنعتی پرتقاضا در بازار است.
شیر فلکه چدنی یکی از انواع شیرآلات مهم و پراستفاده برای قطع و وصل و تنظیم جریان به ویژه در صنعت به شمار می رود. شیرفلکه چدنی در انواع گوناگون و در سایزهای مختلف طراحی و تولید می شود. تنوع سایز و اندازه، امکان استفاده از این نوع شیرآلات چدنی را در طیف وسیعی از کارها میسر کرده است.

انواع شیر آلات چدنی

شیرآلات چدنی به دلیل کاربرد و مزایای متعدد، دارای انواع مختلفی هستند. از جمله برجسته ترین آن ها می توان به شیر آلات چدنی فلنج دار و شیرآلات چدنی بدون فلنج اشاره کرد.
شیرآلات فلنج دار دارای قطعاتی نظیر دیسک یا صفحه مخصوص برای اتصال به تجهیزات پایپینگ هستند. در نتیجه، امکان نصب بسیار آسان، سریع و سازگار با انواع اتصالات فلزی را فراهم می کند. قابلیت جداسازی (Removable) و هزینه پایین نصب و اجرا از دیگر مزایای شیرآلات چدنی فلنج دار است.
یکی از پرکاربردترین انواع شیرآلات چدنی، شیر فلکه چدنی است. شیر فلکه کشویی چدنی زبانه فلزی، شیرفلکه چدنی زبانه لاستیکی، شیر فلکه پروانه ای، شیرفلکه چدنی چاقویی از مهمترین انواع آن است.

انواع شیرآلات چدنی با توجه به نوع ساختار

شیرآلات چدنی را می توان با توجه به ساختار طراحی نیز طبقه بندی کرد. از جمله شیر دروازه ای یا کشویی، شیر پروانه ای، شیر یک طرفه و شیر فشار شکن.

 • شیر چدنی کشویی یا پروانه ای برای باز و بسته کردن مسیرهای لوله کشی و پایپینگ استفاده می شود.
 • شیر چدنی یک طرفه، تنها امکان عبور سیال در یک جهت را فراهم می کند. این قابلیت در برخی شرایط که تمایلی به بازگشت سیال نداریم، بسیار کمک کننده است.
 • شیر چدنی فشار شکن با کنترل و تنظیم فشار سیال نقش مهمی در ایمنی و کارکرد سیستم دارد. مخازن، بویلرها و انواع خطوط جریان از مهمترین حوزه کاربرد شیرآلات چدنی فشار شکن می باشد.

شیر آلات چدنی

کاربرد شیر آلات چدنی

همان گونه که بیان شد، شیرآلات به دلیل قابلیت و کارایی فوق‌العاده مهم یعنی قطع و وصل جریان، کاربرد زیادی دارند. از مصارف خانگی و سبک گرفته تا مصارف سنگین و صنعتی. در همین راستا مهمترین حوزه کاربرد شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج عبارتند از:

 • پراستفاده در زمینه تأسیسات موتورخانه در واحدهای خانگی و تجاری
 • امکان استفاده در تأسیسات انتقال آب نظیر خطوط انتقال آبرسانی و لوله های فاضلاب به ویژه شیرآلات چدنی فلنج دار
 • پرکاربرد برای تأسیسات نیروگاه ها و صنایع مهم نظیر نفت و گاز
 • استفاده در انواع ساختمان های بزرگ و تجاری و تأسیسات آبیاری کشاورزی
 • قابلیت استفاده از شیر آلات چدنی در کارخانه ها و نیروگاه ها
 • امکان بهره گیری در تأسیسات صنایع پرکاربرد نظیر صنعت غذایی و دارویی

مزایای شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج

 • شیرآلات چدنی به دلیل ساختار مواد سازنده نظیر آهن، کربن و سیلیسیم مقاومت بسیار بالایی دارد. از این رو، شیرآلات چدنی فلنج دار و بدون فلنج نیز استحکام بالایی در برابر پوسیدگی و مواد شیمیایی دارند.
 • چدن در برابر اکسیداسیون و زنگ زنگ زدنی بسیار مقاوم است. ضمن آن که می تواند ضربات مختلفی را بدون کوچکترین آسیب تحمل کند. از این رو مقاوم بودن در برابر ضربه و اکسید شدن از دیگر مزایای انواع شیرآلات چدنی است.
 • شیرآلات چدنی کاربرد نسبتاً ساده و آسانی دارند. به ویژه شیرآلات چدنی فلنج دار که با منافذ طراحی شده، بدون تخصص و مهارت خاصی قابلیت اجرا دارند.
 • عایق بودن در برابر صدا از مزایای خوب شیرآلات چدنی است. به طوری که سر و صدا ناشی از استفاده شیرآلات چدنی در کمترین حد قرار دارد.
 • شیرآلات چدنی فلنج دار امکان جداسازی را فراهم می کنند. در نتیجه برخلاف حالت جوشکاری که امکان جداسازی قطعات وجود ندارد، این ویژگی فلنج، مزیت ارزشمندی محسوب می شود.
 • شیرآلات چدنی اعم از فلنج دار و بدون فلنج، انواع مختلفی دارد. این تنوع در سایز و اندازه سبب شده تا برای انواع و اقسام کارهای تأسیساتی از این نوع شیرآلات استفاده کرد.
 • شیرآلات فلنج دار دارای کلاس بندی مختلفی هستند. کلاس بندی سبب می شود تا برای شرایط مختلف از حیث فشار و یا دما از شیرآلات فلنجی متناسب استفاده کرد. استاندارد ASME B1.5، استاندارد DIN و استاندارد API از مهمترین مراجع برای کلاس بندی فلنج است.
 • قیمت شیرآلات چدنی با درنظرگیری ویژگی‌ها و مزایا، کاملاً مناسب و انتخابی مقرون به صرفه است.

قیمت شیرآلات چدنی و تفاوت آن ها

قیمت شیرآلات به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. چراکه معیارها و فاکتورهای گوناگونی در تولید و عرضه این نوع شیرآلات نقش دارند. از مهمترین آن ها عبارتند از:

نوع شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی در انواع مختلف کشویی، شیرفلکه چدنی فلنج دار، شیرآلات بدون فلنج و … به فروش می رسد. طبیعتاً هر چه شیرآلات از تکنولوژی ساخت و فرآیند پیچیده تری برخوردار باشد، قیمت بالاتری دارد.

شیرآلات فلنج دار یا بدون فلنج

اگر نگاهی به لیست قیمت شیرفلکه چدنی فلنج دار بیندازید، شاهد قیمت بالاتر نسبت به شیرآلات بدون فلنج هستید. زیرا شیرآلات چدنی فلنج دار دارای مزایایی نظیر اتصال ساده به انواع تجهیزات پایپینگ، نصب آسان و قابلیت جداسازی است.

کیفیت ساخت و برند سازنده

امروزه شرکت های مختلف ایرانی و خارجی اقدام به تولید و عرضه شیرآلات چدنی از جمله شیرفلکه چدنی نموده اند. برخی از آن ها دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و برخی دیگر کیفیت مناسب و قیمت ارزان تری دارند. شیرآلات چدنی فاراب، میراب، اکون، وگ ایران بی همتا، سام و وگ امید گلستان از برندهای خوب ایرانی است.

سایز و اندازه شیرآلات

شیرآلات چدنی در سایزهای مختلف طراحی و تولید می شود. از سایز حدود 1/4 اینچ گرفته تا قطرهای بزرگتر و بالای 10 اینچ. طبیعتاً مشخصات فنی شیرآلات تأثیر مستقیمی بر قیمت شیرآلات چدنی از جمله قیمت شیر فلکه چدنی دارد.

شرایط سفارش و هزینه های جانبی

میزان حجم سفارش، هزینه ارسال، انبارداری و میزان عرضه و تقاضا در بازار بر قیمت شیرآلات چدنی مؤثر است. شرایط بازارهای جهانی به ویژه قیمت فلزات و نوسانات نرخ ارز نیز می‌تواند قیمت شیرآلات را تحت تأثیر قرار دهد.

مرکز خرید شیرآلات چدنی

مرکز خرید معتبر به دلیل ارتباط با نمایندگی فروش و کوتاه کردن واسطه ها در ارائه شیرآلات قیمت مناسب نقش دارد. ضمن آن که امکان تخفیف و خرید عمده شیرآلات چدنی را فراهم می کند.

شیرآلات چدنی را از کجا بخریم؟

خرید از شرکت های بازرگانی معتبر با تجربه شاهکلید خرید شیرآلات چدنی با بهترین قیمت است. مجموعه ای که دارای سابقه بالا در زمینه فروش آهن آلات بوده و با برندهای معتبر همکاری نماید. همچنین طیف وسیعی از انواع شیرآلات چدنی نظیر شیرفلکه چدنی را عرضه کرده و آخرین قیمت را به مخاطب ارائه کند.

فروشگاه های اینترنتی معتبر به دلیل تنوع بالای محصول و امکان استعلام قیمت انواع شیرآلات چدنی انتخابی هوشمندانه هستند. این مراکز علاوه بر ارائه خدمات مختلف امکان مشاوره تخصصی و مقایسه شیرآلات را فراهم می کند.

اگر قصد خرید شیرآلات برنجی نظیر شیرفلکه برنجی را دارید فروشگاهی را انتخاب کنید که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • دارای سابقه و تجربه تخصصی زیادی در زمینه فروش آهن آلات، اتصالات پایپینگ و شیرآلات باشد.
 • تنوع بالایی از انواع شیرآلات ارائه کرده و بتوان انواع شیرآلات چدنی را با هم مقایسه کرد.
 • امکان استعلام قیمت شیرآلات چدنی نظیر قیمت انواع شیرفلکه چدنی فلنج دار و بدون فلنج و همچنین مشاوره تخصصی برای خرید ارائه نماید.
 • با برندهای مختلف ایرانی و خارجی همکاری کند.
 • تضمین کیفیت و اصالت محصولات داشته باشد.
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای برای خرید شیرآلات درنظر بگیرد.

قیمت شیر چدنی

لیست قیمت شیر آلات چدنی

برای دریافت فایل با کیفیت لیست قیمت شیرآلات چدنی >>اینجا کلیک کنید<<

خرید شیرآلات چدنی با بهترین قیمت

فولاد جهان مهر، به عنوان مجموعه تخصصی در زمینه فروش انواع اتصالات و شیرآلات مختلف فعالیت دارد. سابقه بیش از دو دهه فعالیت و ارتباط با برندهای خوب ایرانی و خارجی از ویژگی های ممتاز این مجموعه است.

فولاد جهان مهر به عنوان یک مجموعه تخصصی و باتجربه برای آسودگی مشتریان، امکان مشاوره رایگان را قرار داده است. همچنین امکان استعلام آنلاین قیمت، ارسال به سراسرکشور و تهیه انواع آهن آلات، لوله فولادی و اتصالات مانند شیرآلات، فلنج و گسکت مورد نیاز مهندسان از مزایای این مجموعه است. شما عزیزان برای آگاهی از شرایط خرید و ارسال و همچنین قیمت روز محصولات می توانید با تلفن 88654200-021 تماس بگیرد.

خرید شیر صنعتی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *